Před nedávnem jsem začal v domě, do kterého jsem se nastěhoval, řešit vytápění. Přítomen byl poměrně nový prohořívací kotel Viadrus U-22 .
Dle návodu, který jsem našel na internetu, je povoleno pro tento kotel jako palivo černé uhlí nebo dřevo. Předchozí uživatel (za mé asistence ) v kotli topil relativně úspěšně uhlím hnědým, což údajně pro prohořívací kotel není ideální. Kotel má s hnědým uhlím o cca 10% menší účinnost a hnědé uhlí samo o sobě má až o polovinu nižší výhřevnost než uhlí černé. Nešťastný byl také pohled na děti bruslící na rybníce před domem, které se při inverzním počasí skoro dusily. Z těchto důvodů jsem se rozhodl propočítat (ne)výhodnost černého uhlí pro tento kotel.
Obecně platí, že nejlépe funguje věc s náplní, která je pro ni primárně určena. A tak je to i s kotlem. Tento byl konstruován jako prohořívací (tzn. kotel bez násypky, kdy celý objem přiloženého paliva je ve spalovacím prostoru přítomen naráz). V kotlích s násypkou přiložené palivo postupně "odhořívá".
Našel jsem několik dodavatelů černého i hnědého uhlí, abych měl srovnání výhřevností, původu uhlí, kvality - obsah mouru, a hlavně cen za 1q (metrák, metrický cent, = 100kg = 0,1 t).
Výhřevnosti hnědého uhlí se u dodavatelů pohybovaly od 12 do 17 MJ/kg, výhřevnosti černého uhlí mi byly deklarovány od 27 do 30 MJ/kg. Všechny výhřevnosti mi dodavatelé ústně garantovali s tolerancí +/- 2MJ/kg. Pak je to více méně otázkou důvěry a následně zkušenosti z topné sezóny.
Původ uhlí byl buď z českých (černé a hnědé) nebo polských dolů (černé uhlí). Ze zkušenosti známých mi nebylo polské uhlí doporučeno z hlediska proměnlivé kvality a možnosti míchání různých tamních zdrojů. Na internetu jsem se pak dočetl o podobných zkušenostech.
Pak jsem se ptal na cenu. U hnědého uhlí vycházela od 3300 Kč/t do 3500 Kč/t a u černého od 5340 Kč/t do 5900 Kč/t.
Vzhledem k výhřevnosti, účinnosti kotle při daném druhu paliva a ceně paliva jsem se rozhodl pro černé uhlí. V úvahu pak padly dvě konkrétní nabídky od nejbližších dodavatelů. Sklady v Netolicích (nenašel jsem odkaz na internetu, proto nabízím alespoň telefon: +420604923529) mi nabízeli tunu černého uhlí za 5900 Kč bez dopravy. Šlo o černé uhlí z polska. Výklad výhřevnosti a kvality nebyl bohužel moc přesvědčivý. Dále jsem obdržel informaci, abych chvátal, že černé uhlí brzy zdraží až o 15%! Další nejbližší sklad uhlí byl u Týna nad Vltavou ve Svinkách (provozovna Svinky). Tam mi nabídli cenu 5340Kč/t ostravského černého uhlí a deklarovali výhřevnost 28 MJ/kg. Dále mě ujistili, že si uhlí z dolů vozí sami, tudíž jej minimálně překládají a ve svých skladech jej ještě kátrují. Po sdělení množství mi nabídli dopravu zdarma, a to i o celých 10km delší nad rámec jejich základní nabídky (celkem tedy vzdálenost 2x50km). Pro tuto nabídku jsem se nakonec rozhodl.
Učinil jsem objednávku a uhlí mi bylo dovezeno za 8 dní přesně na čas dle dohody. Při svrhnutí 45q na náš betonový dvůr mě ihned (oproti předchozí zkušenosti s hnědým uhlím) překvapila bezprašnost. Samozřejmě potěšilo méně práce s přemístěním uhlí do uhelny, ale ještě více to, že po hromadě uhlí zbylo jen minimum mouru - pouhý lehký poprašek, který po důkladném zametení činil 1 běžný kýbl - ze 45q!!! Na to jsem opravdu nebýval zvyklý. A ještě jsem jako pozornost obdržel od řidiče velké balení dlouhých sirek pro bezproblémové podpalování v kotli!
V průběhu a na konci topné sezóny pro Vás rád napíšu zkušenosti s vytápěním. V minulosti jsme protopili (70 až 80)q hnědého uhlí za jednu topnou sezonu + asi 10 m3 dřeva na roztopení a při teplejších dnech.
Celková kalkulace (záměrně a konzervativně uvádím lepší hodnotu výhřevnosti hnědému uhlí, u cen nejvýhodnější možné hodnoty):
Poměr výhřevností hnědé/černé uhlí = 17/28 = 0,607
Adekvátní množství černého uhlík k 80q hnědého uhlí je 48,6q
Cena 80q hnědého uhlí = 26400Kč
Cena 43q černého uhlí = 25952Kč
Nezahrnuji lepší účinnost kotle, tím je výpočet ještě více konzervativní a černému uhlí nepřilepšuje.
I když někdo může namítat, že úspora není výrazná, já tvrdím, že alespoň pomohu dětem venku dýchat a sám nebudu muset tak často běhat ke kotli - zejména večer. Černé uhlí je totiž v kotli VIADRUS U-22 schopné při správném nastavení kotle prohořívat až 10 hodin bez přiložení při udržení teploty topné vody do 50°C a venkovní teplotě do -5°C (zkušenost přátel - ještě osobně ověřím).