Dětské kolo - vánoční dárek od Ježíška - jak vybrat to správné?

Napsal Jets.bloger.cz (») 7. 12. 2012 v kategorii Děti a miminka, přečteno: 4755×
img.jpg

Jak vybrat to správné dětské kolo pro naše mrňouse? Tuto otázku jsme si s manželkou nedávno poližili, právě když našemu staršímu dítěti, synovi, byly tři roky. A už po této první větě slyším zvonění v uších, nadálku pomluvy od některých rádoby odborníků, borců a znalců, že proč teprve vybíráme dětský kolo, a co odrážedlo, jezdí už na něm.? A náhodou, nezbláznili jste se, na Vánoce? Pod stromečkem dětské kolo, no to bude něco, jak budete vysvětlovat, jak na tom kole Ježíšek přijel.

Jak vybrat to správné dětské kolo pro naše mrňouse?

Tuto otázku jsme si s manželkou nedávno poližili, právě když našemu staršímu dítěti, synovi, byly tři roky. A už po této první větě slyším zvonění v uších, nadálku pomluvy od některých rádoby odborníků, borců a znalců, že proč teprve vybíráme dětský kolo, a co odrážedlo, jezdí už na něm.?

Trošku neobvyklý úvod, možná hodně lidí naštvu, uvidíme...

...komentáře k článku vkládejte níže :-)

     Uvedu to tedy jinak a znovu. Jsem normální člověk, se ženou jsme založili normální rodinu, v péči to nepřeháníme tak, jak je dnes časté dle moderních trendů vyčtených z internetu. Jsme tradiční česká rodina, se všemi návyky, zvyklostmi, tak jak to dle našeho rozumu má být. Ne že bychom se bránili rozvoji, pokroku a inovacím, to né, ale všeho s mírou. Novinky typu monitor dechu (ta elektronická podložka, co hlídá dech dítěte, tzv. syndrom náhlého úmrtí) rádi vítáme, nové možnosti očkování, například proti rotavirům nebo neštovicím, taktéž (žena je zdravotní sestra s dalším vyšším vzděláním jako zdravotní laborantka), ale co se týče zejména moderních typů výchovy a občas přehnaných nároků na dítě již v ranném věku, jsme velmi konzervativní.

Odbočka jinam - o výchově dětí

     Nemáme problém s aktivním a individuálním přístupem k výchově a rozvoji toho kterého dítěte, ovšem opravdu nesouhlasíme s tím, když se například montesori systém výchovy zvrhne ve výchovu typu: "On si dělá co chce, protože ho to vnitřně rozvíjí." Nebo: "No já mu zakazovat malovat po zdi nebudu, protože bych v něm podtrhla skrytý talent."

     Druhým typem zvláštní výchovy je ten, kdy rodiče nechávají děti žít v takzvané samovýchově, nebo-li, že si jich příliš nevšímají. Pak to ústí i v takové stavy, že se děti při nástupu do školky ještě ani neumí říct, co chtějí, nedokáží se správně vyjádřit, nebo naopak své okolí zcela ignorují. Toto nám řekla sama učitelka v mateřské škole. Do této skupiny spadá i model televizní výchovy. Ano, některé děti údajně stráví týdně až 60 hodin u televize - od ranného věku! Rodiče na ně nemají čas, bohužel. Částečně je to způsobeno i velkým tlakem společnosti na výkonnost lidí v produktivním věku, na snahu o zařazení na určitý společenský stupeň, který je pevně svázán s movitým bohatstvím. Na děti a jejich výchovu se pak snadno zapomene, nebo se to nechává "na později". Problém je však v tom, že výchovu dítěte nechávat na později nelze. Ono se svým vývojem nepočká. A pak je zle.

Zdraví dítěte a péče o miminko - očkování

     Podobné zvláštní postoje jsme zaznamenali i u zdravotní péče o děti. Když třeba přístup k preventivní zdravotní péči vypadá nějak takhle: "Ona to tak psala jedna moje kamarádka z fejska (FB, efbíčka), kterou jsem sice v životě vůbec neviděla, ale určitě má pravdu, že ty očkování jsou špatný, protože to tak prostě je, není to vůbec přirozený. I když vlastně o imunologii nic nevím, ani to slovo neznám, tak jsem odbornice na očkování a vím sama nejlépe, jaké očkování je dobré a jaké ne pro moje dítě. Jo a taky ta uznávaná doktorka, jo, ta co je uznávaná, protože to píše ve svojí knížce, tak ta tam taky píše, že se hrozně potlačuje přirozená imunita dětí, a že všechny ty nový očkování jsou špatně. Co já na to? Co bych k tomu měl dodat. Asi už paní doktorka i naše modelová maminka zapomněly na to, že se svět bacilů, bakterií a virů jaksi vyvíjí a rozvíjí, takže očkování je záhodno rozvíjet s tímto. Samozřejmě někteří namítnou, že se svět těch bakterií a virů rozvíjí právě kvůli přebujelému očkování, ale nemusí tomu tak být. Kdoví, jak by to vypadalo bez očkování. Jiná věc je nadmíra užívání léků (zejména antibiotik) skoro na cokoliv a bez pečlivého uvážení (někdy už i na rýmu).

Od výchovy a zdravotní péče zpět k výběru dětského kola

     Ale vrátím se zpět k jádru článku. Jde o výběr správného dětského kola. Proč jsem v předchozích odstavcích zmínil výchovu dítěte i zdravotní péči? I dětská kola s tímto tématem souvisí. Bezpečnost kola je velmi důležitá, aby k následné zdravotní péči nemuselo dojít, a výuka jízdy a správného chování na bicyklu úzce navazuje na výchovu dítěte. Nechcete přece své dítko vyprošťovat zpod kol náklaďáku jenom proto, že "On si dělá co chce, protože ho to vnitřně rozvíjí." (souvislost na druhou podkapitolu).

Tohle není článek pro borce

     Ti, kdo si myslí, že jsou fakt odborníci, cyklisti duší i tělem, ať to dál raději nečtou, protože se jejich pozdější diskuze může zvrhnout na hmotnost dětského kola a nostalgické výkřiky, jak že ty ocelový kola s dvojitým trubkovým rámem a furtšlapem (torpédo) byly perfektní. Ti, kdo jsou rozumní, ať jsou cyklisti nebo ne, můžou číst dál. Vím, proč to píšu, několik fór a odborných i rádoby odborných diskuzí o kolech a dětských kolech jsem pročetl.

Výroba kol v České republice, v Evropě nebo v Číně?

     První, co při poohlížení se po dětském kole zaregistrujeme, je značka dětského kola. Author, Mongoose, Olpran, Leader Fox, Harry, GT, Superior, Apache, nebo Dema? Kdo tu kterou značku vyrábí? Snad né číňani? Co Vám na to říct. Ač může značka vypadat sebevíce česky, německy nebo evropsky, pokud se jedná o nové kolo, velmi pravděpodobně bude vyrobeno v Číně či jiné rozvojové zemi, o jejichž výrobních kvalitách máme pochybnosti. V lepším případě z jedné z těchto zemí budou pocházet komponenty a kolo bude sestaveno zde v Čechách nebo v některé z evropských zemí. Poznáte to dle nápisů např. kompletováno, completed nebo assembled (sestaveno) v té které zemi. Tím někdy výrobci skrývají neoblíbenou zemi původu jednotlivých komponentů. Mám pro Vás jednu radu. Zemi původu neřešte. Ať je celé dětské jízdní kolo sestavené třeba v tramtárii, je to úplně jedno a může být i tou nejlepší volbou, pokud bude splňovat určité parametry.

Jak vzniká dětské kolo?

     Prvním krokem je záměr podnikatele vyrábět a distribuovat. Může si zjednat tým konstruktérů (strojařů), technologa nebo celé vývojové středisko, i výrobní závod. Nejčastější však je, že několik lidí s menšími či většími zkušenostmi vezme kus papíru, dle zkušeností nebo vývojové historie nakreslí základní tvar rámu, připíší velikost a typ prvků jako jsou kola, šlapadla, dopíší výbavu, zjednají grafika na vytvoření ozdobných samolepek (pod lak nebo na lak), vydají k tomu alespoň trochu odborné technologické podmínky pro výrobu a celé to po přeložení do příslušného jazyka zašlou do továrny (nejčastěji v Číně), která má s dětskými bicykly již mnohé zkušenosti. Zpátky se vrátí kontejner s hotovými kusy. V lepším případě proběhne vstupní kontrola na český trh, v tom horším se kola objeví ve zprávě ČOI o zachycení nevyhovujícího výrobku. Zní to strašně? Tak strašné to není. Ten popis výrobní části životního cyklu dětského kola je hodně zjednodušený a nutno dodat, že ač může být realita hodně blízko, návrhy dělají většinou lidé, kteří s tím mají bohaté zkušenosti. Nemusí jít přitom o počítačovou konstrukci nebo výpočty pevnosti rámů metodou konečných prvků (tzv. FEM). Jsem strojař a tak mohu s klidem prohlásit, že selský rozum, cit pro konstrukci a techniku, základní znalosti mechaniky, pružnosti a pevnosti (dimenzování konstrukcí), orientace v materiálech a notná dávka profesionality a preciznosti pro tuto práci postačí, byť s papírem a tužkou pro zhotovení technických záznamů a výkresů.

Hledáme správnou velikost kola

     Žádnému věku a dokonce ani výšce dítěte nelze přiřadit jednoznačně velikost rámu kola. Každá velikost, od kola 12" a 14" (12-ti palcového, kola pro nejmenší), přes 16", 18" a 20" (typická dětská kola většinou pro předškoláky a čerstvé školáčky), až po 24" a 26" (juniorská kola), má svá specifika a je vhodná pro jiné biometrické parametry dětského jezdce. Žádné dítě nemá stejně dlouhé ruce, nohy, trup a nemá stejné poměry mezi těmito částmi těla, a to ani při shodné výšce celého těla. Chceme-li nahrubo určit odpovídající velikost rámu, lze to provést podle věku nebo podle výšky. Na internetu existuje spoustu srovnávacích tabulek, ale vždy jdeme do rizika, pokud kolo například objednáváme přes e-shop, že se nemusíme zcela trefit. Pokud opravdu chcete kolo koupit přes e-shop a velmi to chvátá, zkuste využít alespoň telefonické porady s prodávajícím. Bude-li totiž mít navíc i zázemí kamenného obchodu, je hodně velká šance, že Vám ze zkušenosti dobře poradí a konečný výběr se také povede. Nejlepší variantou však je navštívit kamenný obchod nebo sklad internetového prodejce a kolo vyzkoušet. Pokud je to tajný dárek, může opět vyvstat problém s vyzkoušením. Avšak věřím, že každé mamince se pod různou záminkou povede dítě dobře proměřit a zjištěné údaje zaslat třeba jen kontaktním formulářem internetovému prodejci dětských kol nebo si je na papíře donést do kamenné prodejny. Mezi biometrickými údaji bych doporučil: celkovou výšku, váhu, délku paží, délku nohou a trupu. Víc už poradit neumím. Osobní vyzkoušení i s děckem je stále tou úplně nejlepší variantou s tím, že si dítě případně vybere i tu variantu rámu a ten design, který se jemu samotnému bude nejvíce líbit. Samozřejmě to vyžaduje, aby dítě bylo dobře vychované a respektovalo Váš názor i konečné rozhodnutí bez scén a vzteklého breku. Vidíte, jak jsme se obratem a velmi rychle vrátili k výchově dítěte? Už se samotným výběrem kola může souviset.

Bezpečnost především

     Děti jsou při svých prvních jízdách často velmi neohrabané, jsou si nejisté, často se i bojí, protože jde o něco jiného. Je jedno, jestli předtím jezdily na odrážedle. Na kole poprvé naplno odpojí svá chodidla od pevné země pod nohama. Proto první související věcí, na kterou byste měli před anebo těsně po koupi kola myslet, je dětská přilba, případně nějaké chrániče.

     Bezpečnost samotného kola vychází z jeho konstrukce. Ve výrobě ji již nikdo neovlivní, určitě nevylepší, maximálně zhorší. O tom, jak kolo vzniká na papíře jsem psal v jednom z předchozích odstavců. Konstruktér při své práci musí myslet na povinné bezpečnostní prvky. Nejde jen o odrazky nebo jiné reflexní prvky, ty jsou důležité při jízdě na pozemních komunikacích, ale na dvorku či účelové komunikaci je nutně nepotřebujeme. Pro bezpečnost dítěte jsou důležité hlavně prvky, které zamezují vniku některé z končetin do rotujících částí, skřípnutí částí těla nebo oblečení mezi pohyblivé části, nebo prvky, které omezí riziko vzniku nepříjemných zranění při pádu z kola. Takže zde máme prvky aktivní i pasivní bezpečnosti. O tom, co je co, se můžete dočíst například v mé bakalářské práci. Zjednodušeně, aktivní prvky jsou takové, které předchází vzniku nehod, a pasivní prvky jsou takové, které zmírňují následky nehod.

     Velikost kola máte již určenou (dle předchozího odstavce) a nyní potřebujete z výběru mnoha značek a modelů vybrat to správné kolo.

     Při výběru byste se měli zaměřit nejprve na ostré hrany, výrazně vystupující tenké tvrdé profily a křehké, snadno se štípající plasty. Za jízdy i při pádu dokáží napáchat velké nepříjemnosti, od roztržených tepláků po roztržené lýtko či vypíchnuté oko. Zní to možná až moc drsně, ale bohužel, je to fakt.

     Druhou oblastí, na kterou směřujte svoji pozornost jsou rotující a pohyblivé části. Vemte v potaz i to, že dítě někam může strkat své prsty, ruce či nohy z pouhé zvědavosti, dokonce i za jízdy.
Například špringle (výplet) kol by neměly mít příliš velkou rozteč. Rozteč i směrování drátů výpletu by mělo být nejlépe takové, aby mezi jednotlivé dráty nebylo možné za jízdy úmyslně ani omylem zastrčit chodidlo. Z tohoto důvodu nedoporučuji bicykly s loukoťovými koly. Pokud už loukoťová kola budou jeho neměnnou součástí, pak se všímejte dalších opatření proti nemožností vniku chodidla mezi rotující loukotě (zakrytování, poloha sedla - ochrana vzdáleností, a pod.). Řetěz a přední řetězové kolo by měli mít vždy plnohodnotný kryt, nebo kryt alespoň svrchní, či takový, který obsáhne oblast možného kontaktu řetězu s částmi těla dítěte. Skřípnutí oděvu (kalhot, tepláků) dítěte mezi řetěz a řetězové kolo jistě způsobí pád s nepěknými následky. I o řetěz a řetězové kolo samotné si může dítě poranit lýtko a holeně.

     Řidítka jsou jednou z vůbec nejdůležitějších částí kola, neboť jimi dítě určuje směr své jízdy a drží se jich - jde o podstatnou součást udržení rovnováhy. Na řidítkách jsou umístěné důležité ovládací prvky: páky brzd, případně voliče převodových stupňů (pokud je kolo vybaveno více proměnnými převody - přehazovačkou), zvonek nebo houkačka pro upozornění okolí před možným nebezpečím. Na juniorských kolech se již na řidítkách setkáme i s umístěním osvětlení, které je tak dobře dostupné pro bezpečné ovládání. Z toho vyplývá, že řidítka jsou velmi důležitým bezpečnostním prvkem, což ale nutně nemusí znamenat, že i jejich provedení bude bezpečné. Dejte si pozor hlavně na rukojetě (nejčastěji gumové). Ty musí mít své vnější okraje zvětšené tak, aby bočně dostatečně zakrývaly ruku dítěte. Toto opatření má smysl především při pádu, kdy by jinak došlo k bolestivému skřípnutí ruky mezi tvrdou konstrukci řidítka a překážku (zem, stěnu, zaparkovaný automobil apod.). Velmi důležité je také tvarování řidítek, opět nesmějí vznikat ostré hrany a tvary takové, které by při nárazu ohrozily zejména trup dítěte. To samé platí pro ovládací prvky, které musí být vhodně umístěné, tvarované,.... (pokračování později).

Dětské kolo od Ježíška?

Není dětské jízdní kolo jako vánoční dárek špatný nápad či dokonce zvrhlost?

     Skoro bych řekl, že ne. Když uvážíme, jak silné a jak dlouhé jsou v Česku zimy, tak se může stát, že Vaše dítko vyjede na kole už na Boží hod Vánoční. Samozřejmě že ideální dobou jsou narozeniny někdy na jaře, nejpozději v létě. Ale co naplat, už je to nějak dané a s malým dětským kolem se nemusí jezdit jen venku. Dnes je dostupných spoustu velkých sportovních hal a dokonce i na vesnicích starých tělocvičen, určitě Vás do některé z nich rádi s dítkem a jeho novým kolem pustí. Chce to jen udělat si čas, obětovat nějakou tu korunu na cestu do vzdálenější tělocvičny a na pronájem. Ale co bychom pro ty naše mrňousy neudělali, že? Vidítě, už jsme zase u výchovy...


POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ (nebo jen později)

Těšit se můžete na témata:

Také design určí budoucí užitek

Hmotnost není to nejdůležitější

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.